Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła jest dziełem Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zasady ochrony dzieci i młodzieży opierają się na postanowieniach zawartych w dokumencie NORMY OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ZASADY PRAKTYK DUSZPASTERSKICH W DIECEZJI WARSZAWSKO-PRASKIEJ z 2018 roku, zwanych dalej Normami. Pełny tekst Norm dostępny jest na stronie www.diecezja.waw.pl/ochrona-dzieci-2/.
Szczegółowe zasady ochrony małoletnich podczas przemarszu pielgrzymki:
- Pielgrzymka jest organizowana dla osób pełnoletnich, a program i sposób przygotowania przemarszu są sprofilowane pod ich kątem. Udział małoletnich jest dopuszczony pod warunkiem sprawowanie bezpośredniej opieki przez prawnych lub wyznaczonych przez nie osób. Organizatorzy i służby pielgrzymkowe nie są podmiotem sprawowania opieki nad małoletnimi.
- Organizatorzy dokładają starań w zapewnieniu bezpieczeństwa przemarszu i udziału w Pielgrzymce wszystkim pątnikom. Działania wynikające z zadań pielgrzymkowych służby podejmują wobec małoletnich w obecności i w porozumieniu opiekujących się nimi uwzględniając szczególne potrzeby małoletnich związane z wiekiem (Normy pkt. 1-5)
- Małoletni podczas Pielgrzymki są traktowani przez służby z należytym szacunkiem wynikającym z chrześcijańskiej miłości bliźniego (Normy, pkt. 6-8, pkt. 11-17, pkt. 34).
- Duchowni biorący czynny udział w posłudze duszpasterskiej podczas Pielgrzymki oraz podejmujący posługę na Pielgrzymce są zobowiązani do przejścia szkolenia organizowanego przez Kierownika lub wyznaczoną przez niego osobę i zapoznania się zasadami zawartymi w Normach odnoszącymi się do Pielgrzymki.
- Do dopuszczenia duchownych do posługi duszpasterskiej podczas pielgrzymki kwalifikuje Kierownik Pielgrzymki według wymogów Norm (pkt. 20).
- Kierownik Pielgrzymki wyznacza na czas przemarszu i podaje do wiadomości pielgrzymów informacje o dwóch osobach upoważnionych do przyjmowania zgłoszeń związanych naruszeniem dobra małoletnich (Normy, pkt. 35-39) oraz do kontaktu z Delegatem Biskupa Warszawsko-Praskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.
- Posługa duszpasterska na rzecz małoletnich jest podejmowana podczas pielgrzymki tylko w obecności innych pielgrzymów – podczas przemarszu lub w trakcie wynikających z programu wspólnych spotkań pielgrzymkowych takich, jak: nabożeństwo pokutne, apel pielgrzymkowy (Normy, pkt. 9).
- Wobec rażącego naruszenie sprawowania opieki przez opiekuna prawnego (lub zastępującej go osoby) Kierownik lub wyznaczona przez niego osoba podejmują stosowne działania. Może to oznaczać także wykluczenie z dalszego udziału w Pielgrzymce.
- Po zdobyciu przez służby wiedzy o krzywdzie małoletniego (Normy, pkt. 35.38) fakt jest zgłaszany Kierownikowi lub wyznaczonej przez niego przedstawicielowi służb (Normy, pkt. 29), który nadaje sprawie właściwy bieg (Normy, pkt. 36-37.39).
- Przyjmujący zgłoszenie o skrzywdzeniu małoletniego postępuje według „Procedury interwencji wobec uzyskania informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia” zawartej w aneksie do Norm. Sposób działania stosuje się podczas pielgrzymki odnośnie.