Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła jest dziełem Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zasady ochrony dzieci i młodzieży opierają się na postanowieniach zawartych w dokumencie NORMY OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ZASADY PRAKTYK DUSZPASTERSKICH W DIECEZJI WARSZAWSKO-PRASKIEJ z 2018 roku, zwanych dalej Normami. Pełny tekst Norm dostępny jest na stronie www.diecezja.waw.pl/ochrona-dzieci-2/.

Szczegółowe zasady ochrony małoletnich podczas przemarszu pielgrzymki:

  1. Pielgrzymka jest organizowana dla osób pełnoletnich, a program i sposób przygotowania przemarszu są sprofilowane pod ich kątem. Udział małoletnich jest dopuszczony pod warunkiem sprawowanie bezpośredniej opieki przez prawnych lub wyznaczonych przez nie osób. Organizatorzy i służby pielgrzymkowe nie są podmiotem sprawowania opieki nad małoletnimi.
  2. Organizatorzy dokładają starań w zapewnieniu bezpieczeństwa przemarszu i udziału w Pielgrzymce wszystkim pątnikom. Działania wynikające z zadań pielgrzymkowych służby podejmują wobec małoletnich w obecności i w porozumieniu opiekujących się nimi uwzględniając szczególne potrzeby małoletnich związane z wiekiem (Normy pkt. 1-5)
  3. Małoletni podczas Pielgrzymki są traktowani przez służby z należytym szacunkiem wynikającym z chrześcijańskiej miłości bliźniego (Normy, pkt. 6-8, pkt. 11-17, pkt. 34).
  4. Duchowni biorący czynny udział w posłudze duszpasterskiej podczas Pielgrzymki oraz podejmujący posługę na Pielgrzymce są zobowiązani do przejścia szkolenia organizowanego przez Kierownika lub wyznaczoną przez niego osobę i zapoznania się zasadami zawartymi w Normach odnoszącymi się do Pielgrzymki.
  5. Do dopuszczenia duchownych do posługi duszpasterskiej podczas pielgrzymki kwalifikuje Kierownik Pielgrzymki według wymogów Norm (pkt. 20).
  6. Kierownik Pielgrzymki wyznacza na czas przemarszu i podaje do wiadomości pielgrzymów informacje o dwóch osobach upoważnionych do przyjmowania zgłoszeń związanych naruszeniem dobra małoletnich (Normy, pkt. 35-39) oraz do kontaktu z Delegatem Biskupa Warszawsko-Praskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.
  7. Posługa duszpasterska na rzecz małoletnich jest podejmowana podczas pielgrzymki tylko w obecności innych pielgrzymów – podczas przemarszu lub w trakcie wynikających z programu wspólnych spotkań pielgrzymkowych takich, jak: nabożeństwo pokutne, apel pielgrzymkowy (Normy, pkt. 9).
  8. Wobec rażącego naruszenie sprawowania opieki przez opiekuna prawnego (lub zastępującej go osoby) Kierownik lub wyznaczona przez niego osoba podejmują stosowne działania. Może to oznaczać także wykluczenie z dalszego udziału w Pielgrzymce.
  9. Po zdobyciu przez służby wiedzy o krzywdzie małoletniego (Normy, pkt. 35.38) fakt jest zgłaszany Kierownikowi lub wyznaczonej przez niego przedstawicielowi służb (Normy, pkt. 29), który nadaje sprawie właściwy bieg (Normy, pkt. 36-37.39).
  10. Przyjmujący zgłoszenie o skrzywdzeniu małoletniego postępuje według „Procedury interwencji wobec uzyskania informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia” zawartej w aneksie do Norm. Sposób działania stosuje się podczas pielgrzymki odnośnie.