Siostro i Bracie 🙂
Każdy ma swoje zwyczaje związane z pakowaniem się oraz doświadczenia jeśli już szedł … więc kilka słów na ten temat dla początkujących…
Opiszę tu pielgrzymkowe patenty ułatwiające życie na pielgrzymce oraz funkcje poszczególnych osób.
Każda pielgrzymka może mieć inne zwyczaje i praktyki…
BAGAŻ GŁÓWNY:
Jedna sztuka bagaż może liczyć do 25 kg – pomyśl o tym co jest naprawdę niezbędne. Uwzględnij, że będziesz musiał podawać bagaż na samochód a brat bagażowy – odbierać…
Bagaż główny (ciężki) jest przewożony między miejscami noclegowymi, zbierany i oddawany tylko w wyznaczonych miejscach
i o ustalonych ściśle porach, sam go odbierasz z ciężarówki i zanosisz na nocleg, więc weź tyle ile jesteś w stanie udźwignąć bo po całym dniu pielgrzymowania droga do gospodarza wydaję są czasem bardzo dłuuuuga :)))
Bagaż ten zdajemy rano na samochód ciężarowy, odbieramy wieczorem na noclegu, czyli w ciągu dnia nie będzie do niego dostępu.
Zmoczenie bagażu – ciężarówka jest szczelna więc tu nie miej obaw natomiast kiedy już odbierzesz swój bagaż może zacząć lać deszcz i wszystko przemoknie więc by tego uniknąć niektórzy pielgrzymi swoje ubrania najpierw wkładają w szczelne worki foliowe a dopiero potem do torby/walizki na kółkach. Jeśli dopiero rozglądasz się za torbą/walizką/plecakiem ze stelażem to pamiętaj, że w sklepach możesz znaleźć wersję z przeciwdeszczowym pokrowcem.
Obowiązkowo podpisz swój bagaż, plecak, namiot, śpiwór, miskę.
Zostaw główny bagaż w ciężarówce a w ciągu dnia miej cały czas ze sobą mały chlebak (plecak), a w nim:
- różaniec, modlitewnik, śpiewnik, legitymację pielgrzyma,
- nóż, łyżkę, widelec, kubek, miseczkę (np. zestaw harcerski)
- czasami przydają się woreczki śniadaniowe gdyż gospodarze obdarowują jedzeniem na drogę
- jedzenie (na 95% postojów jest poczęstunek organizowany przez miejscowych mieszkańców więc nie ma szans byś wyszedł głodny)
- płaszcz nieprzemakalny / pelerynę
- czapkę od słońca
- coś do siadania (gąbka, karimata)
- małą butelkę lub bidon z wodą, który możesz czasem uzupełnić na postoju,
- małą latarkę
- potrzebne Tobie leki oraz środki opatrunkowe i higieniczne,
- spirytus salicylowy, środki wzmacniające, witaminy, zasypkę, krem z filtrem UV itp.UBIÓR:
Ubieramy się w skromny swobodny ubiór.
Odzież nie powinna być za krótka: jeśli krótkie spodenki to od kolana, koszulka z krótkim rękawkiem a nie na ramiączkach.
Ubiór nieprześwitujący i bez dużych dekoltów.
Zalecamy, aby nie nosić odzieży elastycznej lub sztucznej,
ponieważ powoduje ona zwiększoną potliwość oraz częste podrażnienia skóry.
Najlepsza jest bawełna, wełna, len, wiskoza, termoaktywna odzież itp.
Bardzo ważne są buty – aby były mocne, rozchodzone, wygodne
i najlepiej o jeden numer większe. Proponujemy wziąć też jedną parę na zmianę oraz wygodne klapki.
Pielgrzymi często na drogę zakładają grubą skarpetę by uniknąć obtarć i odcisków, odbić.Odpowiednia odzież chroni nas również przed „asfaltówką” czyli rodzajem dokuczliwego uczulenia, które wywoływane jest przez opary unoszące się nad drogą asfaltową podczas wysokich temperatur. Najczęściej występuje na nogach, rzadziej na rękach.
Dlatego też zaleca się wyższe skarpetki lub długie spodnie.PORUSZANIE SIĘ W TRAKCIE PIELGRZYMKI:
Pielgrzymka porusza się kolumną po prawej stronie jezdni,
nie po chodniku.
Na początku pierwszej kolumny jest osoba niosąca krzyż, po bokach są niosący znak pielgrzymkowy oraz znak informujący, która to jest grupa np.: żółta, niebieska (nie wyprzedzamy ich). Czyli jedna grupa kolorystyczna to jedna kolumna.
Gdzieś wśród każdej kolumny znajduje się jeszcze osoba niosąca głośniki.
Na samym końcu wszystkich kolumn znajduje się znak
informujący o końcu pielgrzymki.
Jest prośba by wymieniać się tymi znakami między sobą.Ważne jest aby w trakcie marszu iść w zwartej kolumnie,
nie zostawać w tyle za znakiem końcowym oraz nie przekraczać linii jezdni!PIERWSZA POMOC i TZW. KARETKA
Pielgrzymkowa pierwsza pomoc udziela jedynie doraźnej pomocy: w miejscu postoju, na trasie oraz w wyznaczonym miejscu na noclegach:
- przebijają pęcherzyki,
- smarują maścią,
- nakleją plasterek,
- robią opatrunki
- pomagają przy „asfaltówce”
- itp…
Pielęgnacja stóp jest bardzo ważna. Niektórzy pielgrzymi sami zaopatrują się w maść witaminową, talk na dzień, sodę by wieczorem wymoczyć sobie nogi w misce.
Samochód pierwszej pomocy oraz karetka są oznakowane.
Karetka to nie ambulans jaki znamy ze szpitali – to zwykły samochód, który służy transportem w sytuacji gdy pielęgniarka stwierdzi, że nie możesz iść dalej. Bez zgody służb medycznych prosimy tam nie wsiadać.PRZEWODNIK TRASY / KIEROWANIE RUCHEM / „DRUTY”
Kolumną jak i całą pielgrzymką kierują osoby w odblaskowych kamizelkach. Mają gwizdek, odblaskową tarczę tzw.: lizak, krótkofalówkę. Są to tacy sami pielgrzymi jak Ty. Wiele razy już pielgrzymowali i ukończyli specjalny kurs by pomóc w organizacji.
Odpowiedzialni są m.in byśmy o ustalonym czasie wyszli z postoju i doszli do celu … zatem czasami pospieszają lub proponują zwolnić.- Ważne jest byś słuchał ich poleceń gdyż odpowiadają oni za bezpieczeństwo!
- Jeśli chcesz wyprzedzić kogoś idącego przed Tobą – zrób to z prawej strony – od pobocza – NIE WYCHODŹ Z KOLUMNY Z JEJ LEWEJ STRONY!
Czasem gwiżdżą na kogoś zwrócą uwagę, ale pamiętaj że robią to z troski. Mają już swoje doświadczenia więc pytaj śmiało – starają się pomóc w każdej sytuacji…
KWATERMISTRZ:
Kwatermistrz zajmuje się organizacją noclegów.
Kiedy my maszerujemy wówczas kwatermistrz ustala adresy, pod które udamy się na wypoczynek i ile osób będzie w danym miejscu.
Śpimy wszędzie, gdzie nas Gospodarze zaproszą w domach, szkołach, remizach, ale też jest możliwość rozbijania namiotów.
Bądź pewny, że nie zostaniesz pod gołym niebem. Kwatermistrz ogłasza codziennie miejsce noclegu po dojściu na ostatni postój.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelką gościnę i prosimy o skromne zachowywanie się w miejscu noclegowym oraz zostawienie po sobie porządku.SŁUŻBY SANITARNE:
W trakcie pielgrzymowania mamy postój w różnych miejscach: w lasach, na łąkach, najczęściej jednak w ogrodach przy kościele. Jesteśmy zobowiązani by zostawić po sobie ład i porządek. Służby Sanitarne składają się z dwóch zespołów które na postojach zajmują się rozstawianiem pojemników na śmieci i dopilnowują by nic po nas nie zostało. Na wyznaczonych postojach rozstawiane są dwie toalety toi toi i umywalka. O ile pierwszej możesz nie zauważać, to za drugą, która ustawia jest w pewnej odległości od postoju z pewnością będziesz się w chwilach potrzeby sam rozglądał…
ZAOPATRZENIE:
W trakcie naszych postojów miejscowi gospodarze bardzo gościnnie czekają na nas z poczęstunkiem, deserami, napojami… Zaopatrzenie zaopiekowuje się tym co gospodarze dają nam na drogę.
Do zaopatrzenia możemy również złożyć zamówienie na kupno czegoś potrzebnego ze sklepu.
Tu też możesz zaopatrzyć się w wodę.SŁUŻBA LITURGICZNA:
To księża i służba przygotowująca liturgię. Zawsze możesz się włączyć w przygotowanie oprawy, gdy twoja grupa ma dyżur. Ksiądz przewodnik będzie o tym przypominał. Na pielgrzymce jest czas spowiedzi, który odbywa się podczas dłuższego odpoczynku, ale w razie potrzeby zawsze możesz o poprosić o to któregoś z kapłanów. Jest też możliwość poproszenia o sprawowanie Mszy w Twojej intencji. Najlepiej wtedy zgłosić się do liturgicznego – wie zawsze kiedy jest taka możliwość, a ty unikasz rozpytywania się każdego kapłana z osobna.
KOSZTY:
Przy zapisach składamy opłatę za bagaż oraz „wpisowe”, które przeznaczone jest na zabezpieczenie logistyczne przejścia, w tym:
- związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń,
- szkoleń dla osób kierujących ruchem drogowym,
- podstawowych środków opatrunkowych,
- zakupem i konserwacją urządzeń nagłaśniających,
- zakupem i konserwacją oznaczeń pielgrzymkowych,
- wydruku legitymacji, znaczków innych dokumentów,
- zwrotem opłaty za paliwo dla osób udostępniających bezpłatnie samochody na potrzeby pielgrzymkowe,
- ubezpieczenie pielgrzyma
Organizatorzy pielgrzymki nie zapewniają powrotu z Częstochowy ani noclegów w Częstochowie.